Home     Tournaments     Membership     Standings     Directions     Calendar     Contact Us   About Us
 
Tournaments

We have tournaments that meet once a week every Thursday and usually last six weeks.

Tournaments have a variety of prizes and divisions.

Prizes such as cash or collector’s chess sets have been awarded.

These are some of our more recent winners.

Click on the link below so see any of the past U.S.C.F. rated games.

CLICK HERE TO GO TO THE WEST VALLEY CHESS CLUB GAMES ON THE USCF WEB SITE

 

GILBERT CORONEL MEMORIAL

Section 1


1st Place  Maxim Sorkin

Tied 2nd Place   Noam Feinberg, Yevgeny Selivanov, Allen Sorkisyan

Tied 3rd Place   Juan Santacruz, Charley Said-Levy, Vladyslav Shevkunov,
                          Gary J Ilsley, Noah Estiva

Section 2

1st U1500  Darryl A Forshpan

Tied 2nd U1500  Matthias Vanos, Maurice Marchensini

1st U1300  Jonathan Berg

Tied 2nd U1300  Beverly Woolsey, Joy Chu, Dhuruv Sankararaman

1st U1100  Dhuruv Sankararaman

1st U900 Inika Vellore

Best Game (802 point rating difference) Inika Vellore

Most upset points (802) Inika Vellore

 

ST. PATTY'S DAY SWISS

Open Section


1st Place  Justin D Ballard
  
2nd Place Tied   Noam Feinberg
     Maxim Sorkin
      Charley Said-Levy

3rd Place Tied   Juan A Santacruz
   Harry Mehr
      Eliseo Javier

Lower Section

1st Place    Allen Sarkisyan
                  
2nd Place Tied   Mohamed Mohsen
 Matthias Vanos
  Adita Ram

3rd Place Tied   Ruben Barbalace
      Darry Forshpan
      Avery Yu

Most upset points  Jonathan Berg  641

Best Game  Shravan Sriram

 

 

WEST VALLEY CHAMPIONSHIP

Clear 1st Place: 

Justin D. Ballard

Tied for 2nd and 3rd Place:
Maxim Sorkin
Bob Selvin- Tied also 1st U1900, 1st U1700

Tied for1st and 2nd Place U1900:
Charles Said Levy
Ped Bashi

Clear 1st U1700:
Gary J Ilsley

Tied for 2nd U1700:
Ronald J Latragna
Tara R Martinez
Marcial Nieto

Tied for 1st and 2nd U1500:
Mohamed Mohsen
Mark Lauterman
Jonathan Berg: Tied also for 1st U1300, 1st U1000
Brandon Jaco Levy: Tied also for 1st U1300, 1st U1000

Tied for 2nd U1300 and 2nd U1000:
Shravan Sriram
Avery Yu

Best Unrated:
Darryl G. Lutz

Most Upset Points:
Jonathan Berg 1385

 

 

THE ZADINI MEMORIAL 2016

Open Section

1st   Place--- Noam Feinberg
2nd  Place--- Anthea Carson
3rd   Place--- Michael Liedner
                      Maxim Sorkin
                      Juan A Santacruz
                      Yevgeny Selivanov

Lower Section


1st Place - Tied   Evan Vallens
                            Ebenezer Pandian
2nd Place- Tied   Mohamed Mohsen
                            Mikah Kainen
3rd Place-  Tied  Mike Kulscar
                            Rohan Mathew
                            Avery Yu

Best Unrated-      Manuela Williams

Most Upset Points- Avery Yu 1212 points

 

2016 The Holiday Games Tournament

 

Open Section

1st Place

Juan Santacruz

Tied 2nd Place

Maxim Sorkin

Michael Leidner

Tied 3rd Place

Matthew Shuben

Caleb Wan
Samuel S Katagi

 

Lower Section

1st Place

Ruben Barbalace

Tied 2nd Place

Mohamed Mohsen

Aman Madhav

3rd Place

Shadow Philips


Most Cumulative Upset Points

Rohan Matthew 861


 

2016 Octubre Swiss Tournament


Open Section

1st place

Ped Bashi
                
Tied For 2nd Place
Juan Santacruz
Caleb Wan
Samuel S Katagi
Harry Mher
Yeugeny Selivanov

 

Tied for 3rd Place

Matthew Shuben
Gary J Ilsley

 

U1550

Tied for 1st Place

Tara Martinez
Matthias Vanos
Oren Paley


2nd Place

Bob Selvin

 

Tied for 3rd Place

Mark Lauterman
John George Price
Steve Justin Choi
Micah Kainen

 

 

2016 Hot Summer Swiss


Section 1

Tied For 1st place:

Maxim Sorkin
Yeugeny Selivanov

                
Tied For 2nd Place:
       
Caleb Wan
Noam Feinberg
Samuel S. Katagi
Harry Fassett

 

Section 2

1st Place:

 
Michael Jay Moody

Tied for 2nd-3rd:

Gary J. Ilsley
Bob Selvin
John George Price
Steve Justin Choi

 

 

2016 INDEPENDENCE DAY OPEN

Tied for 1st Place 2000 and above.
Larry Smith
Michael Leidner

Clear 1st Place U2000
Jacob Alon

Clear 1st Place U1800
Samuel S Katagi

Tied for 1st Place U1600
Ruben Barbalace
Gary J Ilsley

Tied for 1st Place U1400
Frank Zazanis
Steven Justin Choi

Tied for 1st Place U1200
Ebenezer Pandian
Robert Ambrosini

Tied for 1st Place U1000
Victor Russell
Chuck Mcnary



 

2016 SAN FERNANDO VALLEY SUMMER CLASSIC


OPEN
1ST - MAXIM SORKIN & NOAM FEINBERG
2ND - LEO C CREGER V, JULIA SEVILLA & CALEB WAN
3RD - CONRADO DIAZ, JUAN A SANTACRUZ,
GILBERT A CORNEL & STEVEN GOLDENBERG
 

UNDER 1600
1ST - BOB SELVIN, SURYA BHAMIDIPATI &
NAVEEN PARAMASIVAN

2ND - MICHAEL JAY MOODY & BRENT ROB BENNETT
3RD - RUBEN BARBALANCE

 

2016 ZADIDI MEMORIAL


OPEN
1ST - JUAN A SANTACRUZ
2ND - CALEB WAN
3RD - CONRADO DIAZ

UNDER 1600
1ST - DHAMODHARAN KALIYAPERUMAL
2ND - MAURICE MARCHESINI
3RD - RUBEN BARBALANCE

 

2016 WVCC TAX TIME SWISS

OPEN
1ST - MAXIM SORKIN
2ND - JUAN A SANTACRUZ
3RD - NOAM FEINBERG

UNDER 1800
1ST - HARRY MEHR
2ND - SHELDON JA BROOKS
3RD - NIPPUN MAKKAR

 

2016 WVCC MARCH MADNESS

OPEN
1ST - HAMLET TOVMASYAN
2ND - CONRADO DIAZ
3RD - MICHAEL LEIDNER

UNDER 1800
1ST - NIPPUN MAKKAR
2ND - MATHIAS VANOS
3RD - GILBERT A CORONEL

 

2016 WVCC CLUB CHAMPIONSHIP

OPEN
1ST - CONRADO DIAZ
2ND - JULIA SEVILLA

UNDER 1800
1ST - HARRY MEHR
2ND - SAMUEL S KATAGI

 

BEST UNDER 1600 - MIKE KULCSAR
BEST UNDER 1400 - NAREN KRISHNAN
BEST UNDER 1200 - ADITYA RAM
BEST UNDER 1000 - ARYAN GUTLA

 

2015 WVCC TURKEY SWISS

OPEN
1ST - CONRADO DIAZ
2ND - ED COHEN
3RD - CALEB WAN

UNDER 1800
1ST - PED BASHI
2ND - NOAH ESTIVA
3RD - HARRY MEHR
BEST UNDER 1500 - SHADOW PHILIPS

 

2015 WVCC FALL SWISS

OPEN
1ST - MAXIM SORKIN
2ND - ED COHEN
3RD - NOAM FEINBERG

UNDER 1800
1ST - SAMUEL S KATAGI
2ND - HIEU NGUYEN
3RD - PED BASHI

 

2015 WVCC DAN WONG MEMORIAL

OPEN
1ST - JUAN A SANTACRUZ
2ND - RUBEN ONDANGAN
3RD - MAXIM SORKIN

UNDER 1800
1ST - LELAND FARRAR
2ND - CHRISTIAN MERCADO
3RD - SHELDON JA BROOKS

 

2015 WVCC SUMMER SWISS

OPEN
1ST - RUBEN ONDANGAN
2ND - RON HERMANSEN
3RD - MAXIM SORKIN

UNDER 1800
1ST - LELAND FARRAR
2ND - GILBERT CORNEL
3RD - PED BASHI

 

2015 WVCC Filiberto Zadini Memorial

OPEN
1ST - RON HERMANSEN
2ND - RUBEN ONDANGAN
3RD - MAXIM SORKIN

UNDER 1800
1ST - ELISEO JAVIER
2ND - LELAND FARRAR
3RD - JOEL TIVIN

 

2015 WVCC SPRING SWISS

OPEN
1ST - JUAN A SANTACRUZ 
2ND - MAXIM SORKIN
3RD - MATTHEW RAMON HERNANDEZ

UNDER 1800
1ST - BOB SELVIN
2ND - LELAND FARRAR
3RD - HAROLD J DEUTSCHER

 

2015 WVCC MARCH MADNESS

OPEN
1ST - MAXIM SORKIN 
2ND - TAMEEZ LATIB
3RD - ED COHEN

UNDER 1700
1ST - CHANTELLE N FIELD
2ND - EVAN SCOTT VALLENS
3RD - VEDANT SHAH

 

2015 WVCC CLUB CHAMPIONSHIP

 

OPEN
1ST - CONRADO DIAZ  
2ND - DAVID BASSETT
3RD - HAMLET TOVMASYAN
BEST U2000 NOAM FEINBERG
BEST U1800 CALEB WAN
BEST U1600 CHANTELLE FIELD

UNDER 1500
1ST - BING LIAN
2ND - STEVE GOLDENBERG
3RD - NAREN KRISHNAN

 

2014 ALL WINTER LONG SWISS

OPEN
1ST - RUBEN ONDANGAN  
2ND - HAMLET TOVMASYAN
3RD - NOAM LEV FEINBERG

UNDER 1500
1ST - EDWARD SHEN
2ND - VEDANT SHAH
3RD - BING LIAN

 

 

2014 WVCC FALL SWISS

OPEN
1ST - JUAN A SANTACRUZ  
2ND - RUBEN ONDANGAN
3RD - HAMLET TOVMASYAN

UNDER 1800
1ST - NOAM LEV FEINBERG
2ND - SHELDON BROOKS
3RD - NOAH ESTIVA

UNDER 1500
1ST - JUSTIN CHOI
2ND - ROHAN MATHEW
3RD - EVAN SCOT VALLENS

 

 

 

2014 Dan Wong Memorial

OPEN
1ST - LEO CREGER  
2ND - MAXIM SORKIN
3RD - JUAN SANTACRUZ

UNDER 1800
1ST - RICHARD ZHU
2ND - GILBERT CORONEL
3RD - SCOTT HASKELL

UNDER 1500
1ST - NOAH ESTIVA
2ND - VEDANT SHAH
3RD - NICHOLAS ESTIVA

 

 

 

2014 SUMMER SWISS

 

OPEN

KARL TOLENTINO -1ST PLACE
 RUBEN ONDANGAN -2ND PLACE
 MATTHEW SHUBEN - 3RD PLACE

UNDER 1800

NICHOLAS GARCIA - 1ST PLACE
 PED BASHI - 2ND PLACE
 ELISEO JAVIER - 3RD PLACE

 

UNDER 1500

NICHOLAS ESTIVA - 1ST PLACE
JOHN PRICE- 2ND PLACE
 NAREN KRISHNAN - 3RD PLACE

 

 

 

2014 ZADINI MEMORIAL

 

OPEN

LEO CREGER -1ST PLACE - $75
 RUBEN ONDANGAN -2ND PLACE - $75
 MAXIM SORKIN - 3RD PLACE - $75
 JOHN WILLIAMS - $25

UNDER 1800

PED BASHI - 1ST PLACE - $60
 ARTYOM BREUSOV - 2ND PLACE - $60
 NICHOLAS GARCIA - 3RD PLACE - $30

 

UNDER 1500

NOAM FEINBERG - 1ST PLACE - $50
BING LIAN - 2ND PLACE - $25
 RACHEL BURAK - 3RD PLACE - $25

 

 

2014 WVCC TAX TIME SWISS

 

OPEN

MAXIM SORKIN -1ST PLACE
 LEO CREGER -2ND PLACE
 FERNANDO SEVILLA - 3RD PLACE

 

UNDER 1800

SAMUEL KATAGI - 1ST PLACE
 ELISEO JAVIER - 2ND PLACE
 BRIGHT LIAN - 3RD PLACE

 

UNDER 1500

MIKE KULCSAR - 1ST PLACE
 CHITRA JAYARAMAN - 2ND PLACE

 

2014 WVCC MARCH MADNESS SWISS

 

OPEN

1st Place - JUAN SANTACRUZ
2nd Place - LEO C. CREGER V 
BEST UNDER 1800 - JULIA SEVILLA

 

UNDER 1800

1st Place - PED BASHI
2nd Place - MICHAEL MOODY
BEST UNDER 1500 - MOHAMED MOHSEN

 

UNDER 1500

1st Place - JOHN PRICE
2nd Place - DARWIN REYES
BEST UNDER 1000 - JUSTIN CHOI

 

 

2014 WVCC CLUB

CHAMPIONSHIP SWISS OPEN

 

FIRST PLACE

JOHN WILLIAMS

 

BEST UNDER 2000

FERNANDO SEVILLA

 

BEST UNDER 1800

SHASHETHA RUWANPURA

 

BEST UNDER 1600

CHANTELLE FIELD

 

BEST UNDER 1400

MOHAMED MOHSEN

 

BEST UNDER 1200

RACHEL BURAK

 

BEST UNDER 1000

RUBY HENRIKSEN

 

 

 

2013 WVCC Turkey SWISS

 

OPEN

1st Place: MAXIM SORKIN
2nd Place: RUBEN ONDANGAN JR.
3rd Place: JUAN SANTACRUZ

 

UNDER 1800

1st Place: MARLON CIFUENTES
2nd Place: JEAN AZCUNAGA
3rd Place: DAVID STEINHART

 

UNDER 1500

1st Place: ELISEO JAVIER
2nd Place: MOHAMED MOHSEN
3rd Place: RUDOLPH ESTIVA

 

 

2013 WVCC FALL SWISS

 

OPEN

1st Place: MATTHEW HERNANDEZ
2nd Place: MAXIM SORKIN
3rd Place: DANIEL A BERMAN

 

UNDER 1800

1st Place: JEAN AZCUNAGA
2nd Place: LELAND FARRAR
3rd Place: MICHAEL J. MOODY

 

UNDER 1500

1st Place: ELISEO JAVIER
2nd Place: NOAH ESTIVA
3rd Place: MIKE KULCSAR

 

 

2013 WVCC SUMMER SWISS

 

Top 16

1st Place: JUAN SANTACRUZ
2nd Place: DANIEL MOUSSERI
3rd Place: ARNEL ODERO

 

UNDER 1900

1st Place: GILBERT A CORONEL
2nd Place: CHANTELLE FIELD
3rd Place: MICHAEL J. MOODY

 

UNDER 1500

1st Place: BENJAMIN GARCIA
2nd Place: MAURICE MARCHESINI
3rd Place: NOAH ESTIVA

 

 

2013 WVCC ZADINI MEMORIAL

 

SWEET 16

1ST PLACE - MIKE ZALOZNNY

2ND PLACE - TAMEEZ LATIB

3RD PLACE - ED COHEN

 

UNDER 1900

1ST PLACE - HOWELL TUMLIN

2ND PLACE - SAMUEL KATAGI

3RD PLACE - JULIA SEVILLA

 

UNDER 1500

1ST PLACE - NAREG KEDJEJIAN

2ND PLACE - NOAH ESTIVA

3RD PLACE - MIKE KULCSAR

 

 

2013 WVCC TAX TIME

ROUND ROBIN

1ST PLACE - MIKE ZALOZNYY
2ND PLACE - DANIEL MOUSSERI

OPEN

1ST PLACE - HAMLET TOVMASYAN
2ND PLACE - MATT HERNANDEZ

U1600

1ST PLACE - CHANTELLE FIELD
2ND PLACE - GREG ENGEL

 

2013 WVCC Club Championship

OPEN

1st Place - Tameez Latib
2nd Place - Rusty Krutik

 

Best under 1800 - Samuel Katagi

 

UNDER 1700

1st Place - Michael Moody
2nd Place - Maurice Marchesini

 

Best Under - 1200 Scott Hunt

 

Best Unrated - Justin Choi

 

 

2012 Holiday & New Years Championships

 

SWEET 16 SECTION


1st place - Maxim Sorkin

2nd place - Daniel Y Mousseri

3rd place -Michael Cooper

 

UNDER 1800 SECTION


1st place - Alice Salvaryan

2nd place - Mike Day

3rd place - Samuel S Katagi

 

UNDER 1600 SECTION


1st place - Howell Tumlin

2nd place - Bob Selvin

3rd place - Mike Kulcsar

 

 

2012 WVCC TURKEY SWISS OPEN WINNERS

OPEN SECTION


1st place - Daniel Mousseri

2nd place - Maxim Sorkin

3rd place -Maximilian Landaw

 

UNDER 1700 SECTION


1st place - Greg Engel

2nd place - Chantelle Field

3rd place - Michael Moody

 

 

2012 WVCC FALL SWISS OPEN WINNERS

 

OPEN SECTION


1st place - Mike Zaloznyy

2nd place - Daniel Mousseri

3rd place -Max Sorkin

 

UNDER 1700 SECTION


1st place - Vernon Rhyne

2nd place - Greg Engel

3rd place - Mike Kulcsar

 

2012 WVCC DANIEL WONG MEMORIAL WINNERS

OPEN SECTION:
1st - Arnel Odero
BEST U2000 - Fernando Sevilla
BEST U1800 - Leland Farrar
BEST U1600 - Jean Azcunaga

UNDER 1600 SECTION:
1st - Mike Day
BEST U1400 - Robert Ambrosini
BEST U1200 - Benjamin Garcia

 

2012 WVCC SUMMER SWISS PRIZE WINNERS

Maxim Sorken - first place - prize $175

Patrick Bollig and Mike Leidner - tied for second place - prizes $60 each

Jerry King, Carlos Azcunaga, Alice Salvaryan, Yale Warsaw and David Steinhart - tied for best U1800 - prizes $60 each

Steven Molotnikov - best U1500 - prize $125

Greg Engle and Maurice Marchesini - tied for second place best U1500 - prizes $37 each

Nicholas Garcia - best U1300 - prize $125

William Zhou and Terrile John - tied for second place best U1300 - prizes $37 each

 

Fereidon Gevla, one of our first place winners receives a chess set as the prize. Hovanes Salvaryan, one of our first place winners receives a chess set as the prize.

 

 

LINKS TO OTHER CHESS SITES

   U.S.C.F. Web Site

 

 

Serious chess. Serious fun!